Informace od zdravotní sestry

MENU

  

NEMOC DNA

  

HEMOROIDY

  

ODVODNĚNÍ ORGANISMU

  

LÁZNĚ

  

Melanom, zákeřná rakovina kůže

 


Aktualizováno:

Rakovina

Melanom neboli rakovina kůže je strašák, který může z nenadání překvapit kohokoliv, kdo miluje bronzový odstín své pokožky. Říká se, že kam nemůže slunce, musí lékař, ale když je slunce moc, tak pak hrozí vážné riziko vzniku rakoviny kůže, na kterou se stále často umírá. Odpovědi na otázky co je melanom, jak se mu bránit a jaká je jeho léčba jsou připraveny v tomto článku.

Kdo je nevíce náchylný ke vzniku melanomu?

Nejvíce zranitelné z pohledu budoucí rakoviny kůže jsou děti. U dětí do jednoho roku se nedoporučuje, aby byly vystavovány přímému slunci, protože u dětí je větší riziko tvorby melanomu nežli u dospělých. Tato zvýšená náchylnost je z toho důvodu, že dětská kůže je mnohem jemnější a nemá vytvořeny všechny ochranné faktory, které už mají dospělí. Ochrana dítěte proti slunečnímu záření je různá, jelikož záleží na fototypu pokožky, tak zvaný pigmentový druh kůže. Tmavší pigmentové typy nepotřebují takovou ochranu jako světlé typy. Čím více mateřských znamenák dítě má, tak tím je u něho větší riziko vzniku melanomu v dospělosti. Zajímavé je, že když jsou děti chráněny před sluncem až do předškolního až školního věku, tak u nich výrazně klesá riziko vzniku těchto kožních nádorů. Z tohoto by se dalo usuzovat, že nejlepší ochranný krém pro děti, který je má takto ochránit před sluncem, je krém s ochranným faktorem SPF 40.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Mám se bát melanomu?

Nejvíce ohroženi touto chorobou jsou lidé, kteří už měli v rodině nebo v pokrevním příbuzenstvu nějaké kožní nádory. Také jsou postihováni lidé se světlou kůží, kteří se rádi vystavují sluníčku nebo dokonce chodí do solárií. V obou případech jde o ultrafialové záření a u lidí se světlou kůží se jedná o velmi rizikové chování. Dají se najít i další faktory, které mohou podpořit vznik melanomu, například větší množství mateřských znamének, ze kterých může maligní melanom vzniknout. Někdy se stává, že melanom vznikne i na místě, kde jsou stařecké pigmentové skvrny a takto pak vzniká nádor ve stařeckých skvrnách.

Je melanom nebezpečný?

Jak je melanom nebezpečný z pohledu lékařského hlediska? Jedná se o jeden z nejzhoubnějších a nejzáludnějších nádorů. Jeho záludnost spočívá v tom, že na těle máte nějaký malý flíček na kůži, který maličko roste. I malý melanom zabíjí. Zhoubný melanom způsobuje 75% všech úmrtí spojených s rakovinou kůže. Bohužel většinou lidé chodí k lékařům příliš pozdě. Tloušťka nádoru, která dosáhne 4 mm, už je brána jako nejzávažnější onemocnění. Do 1 mm tloušťky jsou stádia, která jsou velmi dobře léčitelná, a často i vyléčitelná. Záleží na charakteristice, jak to znaménko vypadá, jak se chová, jakým způsobem roste nebo neroste. Prevence je při tomto nádorovém onemocnění velmi nutná.
výběr z naší tvorby
pokračování článku

Prevence vzniku melanomu

V rámci prevence je dobré podstoupit vyšetření pokožky. Jenže kdo vyšetří melanom kůže? Jedná se o velmi jednoduché vyšetření, kdy stačí, aby se na kůži podíval odborník dermatolog (kožní lékař). Při prohlídce by se neměly přehlédnout různá zákoutí, která mohou skrývat nepříjemná překvapení. Takže jako velmi účinná prevence proti melanomu stačí jen klinické vyšetření. Existují i další nástroje, které zpřesňují diagnostiku melanomu. Je to většinou u podezřelých znamének, kde předchozí běžné vyšetření ukáže, netradiční, anomální, znaménka. Na tato znaménka se lékaři dívají dermatoskopem, což je zařízení které umožňuje vidět lékařům více do hloubky. Když ani toto vyšetření nepomůže, tak existuje ještě digitální dermatoskop, což je stejné zařízení, které má ale navíc ještě možnost záznamu a následné analýzy obrazu. Díky tomuto přístroji lékaři dokáží vidět přesnou strukturu pigmentové skvrny.


Synonymem výrazu melanom by se dal označit významný český dermatolog Prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA, který je velkým propagátorem prevence před vznikem melanomu.


Prevence je velmi důležitá, a vřele se doporučuje, aby lidé chodili na pravidelné kontroly u dermatologa. Pro omezení vzniku maligního melanomu je důležité, abychom se dokázali ochránit před jedinou hlavní škodlivinou a tou je slunce. Právě slunce patří mezi hlavní příčiny vzniku maligního melanomu. Ultrafialové záření navíc způsobuje vrásky a také může vyvolat vznik kožních nádorů, pokud se to se sluncem přehání. Při slunění nebo pobytu na slunci je velice vhodná ochrana opalovacími krémy s faktorem, od 15 nahoru. Pro děti se doporučuje používat plážové oblečení.

Výskyt melanomu

Výskyt maligního melanomu je 20 případů na 100 000 obyvatel. Ročně je na celém světě diagnostikováno přibližně 160 000 nových případů melanomu. Nejčastější výskyt melanomu je u mužů bělochů. Nejčastější výskyt je u bělošské populace žijící ve slunném podnebí. Podle zprávy WHO v celém světě ročně zemře v souvislosti s melanomem okolo 48 000 lidí.
V jakých stádiích se může melanom objevit? Díky tomu, že se dělají preventivní akce proti melanomu, tak nejhorší případy už naši odborníci takřka objevili. Tentokrát se zaobírají menšími nádory, které mají větší šanci na vyléčení.

Melanom fotografie a videa:

 • Fotografie, na kterých je velmi dobře vidět projev melanomu, rakoviny kůže, jsou zde.
 • Fotografie melanomu na krku jsou zde.
 • Fotografie, jak vypadají příznaky melanomu v oku, jsou zde.
 • Video, na kterém je vidět melanom, je zde.

Druhy melanomů

Melanomy lze rozdělit do těchto skupin:

 • Lentigo maligna melanom,
 • Lentigo maligna,
 • Povrchově se šířící melanom,
 • Slizniční melanom,
 • Akrolentiginózní melanom,
 • Nodulární melanom,
 • Desmoplastický melanom,
 • Polypoidní melanom,
 • Melanom měkkých tkání,
 • Amelanotický melanom.
výběr z naší tvorby
pokračování článku

Akrolentiginózní melanom v ústech

Tady je několik fotografií, na kterých je vidět akrolentiginózní melanom v dutině ústní.

Co je to melanom, jaké jsou příznaky?

Melanom se podle MKN-10 nazývá zhoubný melanom; ale též se používá také termín maligní melanom. Melanom je zhoubný nádor melanocytů a vyskytuje se převážně na kůži. Melanom se může také objevit ve střevu a v oku, je to tak zvaný melanom cévnatky. Melanom je jeden z méně běžných typů rakoviny kůže, ale bohužel je příčinou největšího počtu úmrtí na toto nádorové onemocnění. Zhoubný melanom je závažným typem kožního nádoru. Rakovina kůže je v tomto případě způsobena nekontrolovatelným růstem pigmentových buněk zvaných melanocyty. Navzdory mnohaletému intenzivnímu laboratornímu a klinickému výzkumu je dnes stále jedinou účinnou léčbou chirurgické odstranění primárního nádoru před tím, než dosáhne Breslowovy tloušťky přes 1 mm. Léčba melanomu zahrnuje chirurgické odstranění nádoru, adjuvantní léčbu, chemoterapii a imunoterapii nebo radioterapii.

Léčba melanomu, jaké jsou její možnosti?

V dnešní době se nedoporučuje preventivní vyřezávání mateřských znamének nebo pigmentových skvrn, ale spíše se upřednostňuje jen jejich sledování. Pokud se ale znaménko začne měnit, tak v takovém případě bývá neprodleně odstraněno excizí - vyříznutím. Jestliže se prokáže maligní melanom, tak musí být co nejdříve odstraněn. Maligní melanom musí být odstraněn celý. Jedná se o jednoduchý zákrok, ale záleží, na jaké je to části kůže. Většinou se melanomy nacházejí na místech, která jsou dobře osvětlena při slunění. Nejčastější výskyt maligních melanomů je na trupu a končetinách, ale zpravidla to jsou místa, kde se dá velice dobře odstranit. Při odstranění většího melanomu musí být odstraněna i mízní uzlina, která se nechá histologicky vyšetřit společně s primárním nádorem – melanomem. Při tomto histologickém vyšetření se zjišťuje, zda v mízní uzlině nejsou nějaké nádorové buňky. Pokud se prokáže, že mízní uzlina je nositelem nádorových buněk, tak se musí celá část (lokalita) těla vyčistit. Při tomto doplňujícím zákroku se také zjišťuje, zda nejsou poškozeny i další uzliny. Když se najde větší melanom, důležitá je hlavně jeho tloušťka, tak je nasazena takzvaná imunoterapie, což znamená, že se léčí pacientův imunitní systém.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Olivový olej na opalování

Olivový olej má svůj přirozený ochranný faktor SPF 2,5. Olivový olej propůjčuje pokožce hebký vzhled a vyživuje ji přírodním antioxidantem – vitamínem E. Olivový olej při opalování je lepší až jako regenerační kůra po opalování, protože pokožku chrání jen minimálně proti spálení! Výbornou směs na regeneraci pokožky lze získat, když olivový olej obohatíme ještě o šťávu z citronu. Na dvě deci oleje stačí jedna lžička čerstvé citronové šťávy, pak se to společně dobře promíchá před každým použitím. Jako zpestření můžete do směsi nastříkat několik kapek svého oblíbeného parfému.

Autor: ©Jakub Vinš

fotogalerie k článku
Melanom kůže 1Melanom kůže 2Melanom kůže 3Melanom kůže 4
Zobrazit galerii!


přidejte sem svůj komentář

Něco Vám není jasné? Zeptejte se na to ostatních. Určitě Vám pomohou.
K zeptání použijte tento formulář.


Nadpis / Dotaz
Jméno
E-mail
Sdělení

Všechna políčka formuláře je třeba vyplnit!
E-mail nebude nikde zobrazen.

přehled komentářů

Melanom

 rene

zrovna dneska šel kluk na operaci melanomu zhoubny ma 11 roku hral fotbal tak asi to sluníčko opravdu škodí měl na ličku melanom něco jak bradavice na pohled ???

Počet odpovědí: 1 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět

Melanom diskuse

 Andrea

Dobrý den, více o tomto tématu se můžete dozvědět na stránkách komunity VZP - www.komunita111.cz nebo www.trijednicky.cz

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět


Témata

Zajímavé články

ČeskéNemoci

O nás

Kontakt

Ochrana osobních údajů a cookies

SiteMAP

RSS