Příčiny boláků v nose
Příčiny mohou být různé, potíže mohou být způsobeny alergickou reakcí, infekcí, poraněním nosu. Všechny tyto příčiny působí jako patogeny. Mezi nejběžnější z nich patří následující:
- Nosní vředy se mohou vyvinout v důsledku suchosti v nose.
- Časté smrkání může způsobit poškození kůže a měkkých podkožních tkání nosu, což má za následek rozvoj nosních vřídků. Není nic neobvyklého, když se objeví krvácení z nosu.
- Špatná hygiena. Sliznice, která vystýlá vnitřek nosu, udržuje nos vlhký, a protože se bakteriím dobře daří ve vlhkém prostředí, snadno zde dochází k infekci a následné tvorbě vřídků.
- Orální herpes se může dostat do nosu prostřednictvím vdechovaného vzduchu. Patogenní infekce tak může vést k rozvoji nosních vředů. Orální herpes je způsoben virem herpes simplex, což je infekce, která se vyznačuje tvorbou puchýřků naplněných tekutinou. Nejčastěji se tento virus vyskytuje na rtech nebo v ústech. Je ale možné, že způsobí i vývoj vřídků uvnitř nosu.
- Folikulitida je zánět vlasových folikul, ale léze by se mohly vytvořit i uvnitř nosu, protože i zde jsou přítomny folikuly. K tomuto stavu dochází například v důsledku traumatu nebo infekce.
- Impetigo je bakteriální infekce kůže, která obvykle postihuje děti a je charakterizována tvorbou malých vředů na tváři. Zpočátku se vředy projevují zarudlými skvrnami, později se přeměňují na puchýřky, které mohou mokvat. Jedná se o nakažlivou infekci, která se šíří kontaktem z osoby na osobu.
- Alergická reakce. Vdechování výparů chemikálií nebo nadměrné užívání nosních sprejů poškozuje citlivou pokožku uvnitř nosu. Občas se u lidí mohou vyvinout alergické kožní reakce na látky obsažené v nosních sprejích. Dlouhodobé užívání některých léků může způsobit ztenčení kůže, které následně vede k tvorbě nosních vřídků.
Boláky v nose – foto
Zde je několik fotografií, na kterých je možné vidět vřídky v nose, herpes v nose, folikulitu v nose, vředy v nose, strupy v nose, polypy v nose.
Lupus a vřed v nose
Vředy v ústech a nose jsou jedním z nejčastějších příznaků lupusu (autoimunitní onemocnění). Bolestivé vředy jsou často jedinečným a charakteristickým příznakem lupusu. Tyto léze se často rozvíjejí na stranách a uvnitř nosu.
Léčba boláků v nose
Léčba lézí v nose závisí na příčině jejich vzniku. Nedoporučuje se vřídků dotýkat, protože dotyk přispívá k šíření infekce na další oblasti těla.
Nejlepším způsobem dosažení úlevy od bolesti je pomocí studeného obkladu. Postačí zabalená kostka ledu v hadříku a následné přiložení na oteklou a zarudlou oblast nosu. Po několika hodinách je znatelné zmenšení otoku. Vyhněte se užívání nosních sprejů. Na nosní vředy jsou velmi účinná antibiotika. Kromě toho je důležitá i konzumace výživné a dobře vyvážené stravy, aby došlo k zajištění optimálně silného imunitního systému. Toto je nutné zvláště při opakujících se vředech. Pokud je příčinou vzniku nosních vředů zima, snažte se udržovat nosní sliznici vlhkou. Pijte dostatek tekutin, aby se zabránilo dehydrataci, která se může projevit i ve vysychání nosní sliznice. Můžete také použít slabou vrstvu hydratačního krému, abyste zabránili vysušování. Doporučuje se například kokosový olej, protože se o něm říká, že má schopnost výborně hydratovat.
Jak se projevuje rakovina nosu
Rakovina nosu a vedlejších nosních dutin se často projevuje příznaky, které lze zaměnit za běžnější onemocnění, jako jsou alergie nebo infekce dutin. Mezi časné příznaky patří přetrvávající ucpaný nos, zejména na jedné straně, a krvácení z nosu. Mezi další možné příznaky patří snížený čich, hlen vytékající do krku, bolest nebo necitlivost obličeje a změny zraku nebo sluchu.
Časné příznaky
- Ucpaný nos: Ucpaný nos, který přetrvává a je často jednostranný.
- Krvácení z nosu: Časté nebo přetrvávající krvácení z nosu, zejména pokud se snadno nezastaví.
- Snížený čich: Snížený nebo ztracený čich.
- Rýma: Hlen vytékající z nosu, který může být krvavý nebo čirý.
- Bolest nebo necitlivost obličeje: Bolest, necitlivost nebo brnění v obličeji, zejména kolem nosu, tváří nebo horních zubů.
- Bolesti hlavy: Přetrvávající bolesti hlavy, potenciálně v oblasti dutin.
Pokročilejší stadia:
- Otok nebo bulky: Viditelná bulka nebo otok na obličeji, nose nebo na patře.
- Změny vidění: Dvojité vidění, rozmazané vidění nebo vypoulené oko.
- Ztráta sluchu nebo problémy s ušima: Ztráta sluchu, zvonění v uších (tinnitus) nebo bolest v uchu.
- Vypadávání zubů: Vypadávání zubů, zejména v horní čelisti.
- Potíže s otevíráním úst: Potíže s úplným otevřením úst (trismus).
- Oteklé lymfatické uzliny: Zvětšené lymfatické uzliny na krku.
Na co si dát pozor
Jednostranné příznaky
Pokud se příznaky objevují primárně na jedné straně hlavy nebo obličeje, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc.
Přetrvávající příznaky
Příznaky, které se nezlepšují standardní léčbou (dekongestanty, nosní spreje atd.), by měly být vyšetřeny.
Včasná diagnóza
Včasná detekce je pro úspěšnou léčbu zásadní, protože rakovina nosu a vedlejších nosních dutin může být po jejím rozšíření obtížně léčitelná.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Sana