Příčiny bolesti zad
Příčin, proč máme bolavá záda, může být celá řada.
- Mnoho příčin bolestí plyne například z typu zaměstnání. Jak moc při zaměstnání sedíme a jak namáhavé činnosti musíme vykonávat.
- Dalším důvodem bolestí je situace, kdy někteří lidé kompenzují svou statickou (pasivní) část v nárazových sportech. Z čehož právě vzniká další zdroj bolesti, jelikož každý chce dohnat to, co přes den zameškal. Bohužel se většinou jedná o sporty tvrdé, u kterých se musí dbát na předchozí přípravu, která je v těchto případech často zanedbána.
- Další příčiny bolesti jsou případy, které souvisí s úrazy mimo sport, například autonehody, nehody při chůzi na nerovných terénech.
Mám problémy s pohybovým aparátem, můžu sportovat?
U sportu záleží na dobrém rozcvičení, připravení, zahřátí svalů, aby byl organismus připraven na zátěž, také musí být jednotlivec na zátěž soustředěn. Také platí, že sporty, které vypadají na první pohled tvrdě, drsně, například kontaktní sporty, mohou být méně nebezpečné, než ty, které vypadají jednoduše a snadně. Z ortopedického hlediska jsou nejlepší ty sporty, které nezatěžují nosné klouby, to znamená, plavání, chůze, v zásadě i běh, pokud je na vhodném terénu a s vhodným vybavením. Méně vhodné sporty jsou ty, kde se často mění směr, nebo jsou u něho jednostranně přetěžovány klouby, jsou to většinou rychlé sporty (squash). Například právě squash anebo také tenis velice často vedou ke svalovým disbalancím (nevyrovnanost) jejichž následkem jsou pak velice nepříjemné bolesti zad. Při této hře je totiž celá sportovní práce odvedena jen jednou rukou. Tato ruka je pak svalově více zbytnělá a je také silnější. Toto zbytnění ale má svá úskalí, protože více svaloviny více váží a je li jedna polovina trupu těžší než ta druhá, doje k úklonu, který je pak patrný na nesouměrných ramenech. Rameno zatěžované ruky bývá zpravidla viditelně výše. Proto je nezbytně nutné, aby aktivní hráči squashe nebo tenisu vykonávali ještě doplňkový posilovací trénink na nevyužitou stranu trupu.
Bolí mě klouby, je to artróza?
Čím je způsobena bolestivost pohybového aparátu v kloubech? Jednak je to proto, že klouby jsou pohyblivou částí pohybového aparátu a jsou tedy více náchylné k úrazům, také více trpí v souvislosti s nadváhou. Klouby bývají často postiženy artrózou. Artróza je degenerativní onemocnění kloubů, zejména kloubních chrupavek. Artróza je ve svém výskytu podporována především tím, že většina lidí má nedostatek zdravého pohybu na zdravém terénu. Mnoho lidí vykonává během dne jednostranný pohyb, nebo příliš sedí a díky tomu je zatížena jen část těla a ne všechny klouby symetricky. Dále je artróza podporována špatnou životosprávou a také nadváhou. Klouby všechny tyto problémy špatně snáší, chrupavky se postupně drolí, případně se změní i osa zátěže dolních končetin.
Jak se zjistí artróza?
Artróza je většinou zjištěna lékařem na základě ortopedické diagnostiky. Ortopedická diagnostika spočívá ve zjištění druhu zaměstnání, sportovní činnosti, která je nebo byla vykonávána, na námaze a také se zjišťuje tělesná konstituce (stav pohybového aparátu).
Průběh artrózy.
Bolesti související s artrózou mohou být pociťovány již v úplných začátcích, u začínajícího první stupně artrózy. Záleží na bolestivosti a stavu chrupavky, protože chrupavka v sobě nemá nervová zakončení a nebolí. Během nemoci přibývá otoků, bolestí vazů, svalů a dostavuje se i změna kloubních tvarů. Na kloubech vznikají různé výrůstky, které nápadně deformují tvar kloubu. V pozdějších stádiích artrózy se většinou jedná o degenerativní následky, ve smyslu poúrazové nebo neúrazově způsobené artrózy. Zde pak pomáhají různé operace, které jsou zaměřené na částečné nebo úplné kloubní náhrady, či obnovení správné osy.
Zraněné klouby a léčba
Například kolena, ta jsou všeobecně velmi náchylná k úrazům, zejména k sportovním úrazům (kontaktní sporty, fotbal). Většina těchto úrazů vzniká na závěr těchto aktivit, protože soustředěnost v danou chvíli už není tak aktivní. Léčba pak závisí na druhu poškození kolene, koleních vazů, svalů a svalových úponů. Postup léčby záleží na charakteru poranění kolene, buďto je zvolena operativní metoda, většinou je to v případech, že je skutečně nezbytná. Nebo může být zraněné koleno jen léčeno neinvazivně. Hlavní a důležitou roli v léčbě jakýchkoliv kloubů hraje funkční léčba z rukou fyzioterapeutů a rehabilitačních lékařů. Až následně se pak nachází další řada možností, jak může být léčba kloubů podpořena, například léky, pomůckami, jako je tejpování. Dále mohou být při léčbě kloubů použity ortézy nebo i na míru vyrobené vložky do bot. Operace je nutná u celé řady akutních úrazů, kde dochází k utržení vazů, popřípadě poškození měkkých struktur, což jsou menisky nebo lokální poškození chrupavek, či zlomeniny.
Bolesti zad
Problémy se zády souvisejí s tím, že páteř je nosná část pohybového aparátu. Právě tím, že část pohybového aparátu je pevná a část je volně pohyblivá, tak dochází k celé řadě pohybů, které jsou nekontrolované a ještě navíc spojené v několika rovinách s rotací. Může zde dojít k různým drobným poškozením a na to následně reaguje zbytek pohybového aparátu, což se projevuje právě bolestí.
Co je to z ortopedického hlediska noha?
Noha je z anatomického pohledu ta část dolní končetiny, která je od kotníku směrem dolů. S problémy nohou trpí zejména dámy, které si oblíbily vysoké podpatky. Bota z ortopedického hlediska by totiž měla mít jen malý podpatek, výška přednoží a paty by neměla přesahovat 3 – 3,5 centimetru, protože jinak následné přetížení přední části nohy skutečně stoupá, a bývá to hlavní příčinnou různých bolestí nohou.
Prevence bolestí kloubů
Mezi prevenci patří dostatečná míra zdravého pohybu, starat se o klouby, hlídat si nadváhu, pravidelně rekreačně sportovat a snažit se o to, aby byl pohybový aparát svěží a v rovnováze. Všechny části pohybového aparátu by měly být zatěžovány co nejvíce symetricky.
Autor: ©Jakub Vinš