Co je hemoroid?
Hemoroidy jsou cévní pleteň, jenž je přirozenou součástí řiti každého z nás. Jako drobné hydraulické polštářky na sebe doléhají, utěsňují řitní kanál, aby člověk byl plně kontinentní a dostatečně udržel větry a stolici. Hemoroidy se během života mění.
Špatná strava, stres, sedavé zaměstnání, to vše ničí jednu z nejchoulostivějších částí těla. První podmínkou toho, aby hemoroidy vznikly jako chorobná jednotka, je, že místo toho, abychom běhali po čtyřech, tak jsme se postavili na dolní končetiny, a vyprazdňujeme se jindy a jinak, než bychom původně měli. V tomto případě nám civilizace vůbec nepomáhá. Dlouhotrvající chybné vyprazdňovací návyky mají za následek mimo jiné i vysoké riziko vzniku hemoroidů.
Hemoroidy foto
Fotografie, na kterých jsou velmi pěkně vidět hemoroidy a jejich typické zevní projevy, jsou zde.
Co zhoršuje onemocnění hemoroidy?
Jsou určité potraviny a pochutiny, které průběh hemoroidální choroby i vlastní ataku zhoršují. Patří sem káva, protože nadbytečné požívání kávy vede k vyššímu překrvení. Dále se pak na vzniku hemoroidů podílí také alkohol, uvádí se také červené víno a pivo, dále to jsou i mořští živočichové či kakao. Všechny tyto věci mohou způsobovat či zhoršovat vlastní hemoroidální ataku, ale nejpodstatnější jsou pikantní jídla, pepř, chilli, asijská koření a rafinovaný cukr, který způsobuje zácpu. Zdravá stolice vypadá jako plastelína, má konzistentní tvar a je světle až tmavě hnědá. Zdravá stolice není ani zácpa ani průjem.
Současný jídelníček je plný mastných, smažených pokrmů, hodně bílého pečiva, málo vlákniny. To vše nemíchá ve střevech správnou stolici. Vyžaduje to defekační úsilí, vyprazdňovací úsilí, které je nepřiměřené, a v tu chvíli vede mechanismus k významnému překrvení i v oblasti řiti a doslova nafoukne, napumpuje krev do žilní pleteně, která hemoroidy tvoří. Postižené osoby často nerespektují to, že ve chvíli nutkání by měly potřebu vykonat a tak je neštěstí dokonáno.
Takovéto dlouhodobé chování má za následek jediné, neškodné, naopak prospěšné žíly se v konečníku zvětšují. A i když hemoroidy trápí hlavně starší pacienty, první potíže začínají už o hodně dříve. Hemoroidální obtíže mohou překvapivě zastihnout studenty, dvacetileté osoby, a to tenkrát, když kapacita cévního systému je přetížena.
Co zlepšuje onemocnění hemoroidy?
Nejlepšími pomocníky pro zmírnění projevů hemeroidů jsou vhodný pohyb a správné jídlo! Správné jídlo v případě hemeroidů znamená, že musí obsahovat rozpustnou i nerozpustnou vlákninu.
Potraviny obsahující rozpustnou vlákninu jsou především listová zelenina, fazole a oves. Dále z této skupiny na hemoroidy pomáhají hrušky a jablka.
Potraviny obsahující nerozpustnou vlákninu jsou především slupky na bramborech, celozrnné pečivo, zelí (i kysané), čočka, cizrna a hrách. Dále na hemoroidy pomáhá neloupaná rýže, brokolice, květák, kukuřice, pomeranče, ostružiny, jahody, maliny.
Vláknina pomáhá v zažívacím ústrojí tím, že zlepšuje peristaltiku střev a také změkčuje stolici. Tímto vláknina významně pomáhá předcházet opakování výhřezů a následným zánětům hemeroidů.
Pravidelný pohyb zlepšuje krevní oběh jehož součástí jsou i hemeroidy.
Hemoroidy v těhotenství
Zvláštním případem jsou těhotné ženy nebo maminky krátce po porodu. Udává se, že 80% žen v šestinedělí, těhotenství a těsně po porodu nebo během porodu má hemoroidální krizi, která se začíná projevovat většinou v posledním trimestru gravidity, v poslední třetině těhotenství. Tyto těhotenské hemoroidy jsou způsobeny tím, že rostoucí děloha s plodem při chůzi tlačí směrem dolů na pánevní žilní pleteň. Když je pak po porodu a děloha se zmenší na normální velikost, tak naprostá většina těchto hemoroidálních obtíží s dokončením šestinedělí ustoupí. Ovšem s hemoroidy lze i v tomto rizikovém období pomoci, protože existují a jsou dostupné léky, které se mohou tabletově podat v období těhotenství, kojení a šestinedělí, které jsou bezrizikové pro kojící ženu i plod.
S hemoroidy jedině za proktologem!
Návštěvu specialisty, v případě hemoroidů proktologa, není radno odkládat v jakémkoli věku a stavu. Většinou si pacient všimne toho, že má nějakou patologickou příměs ve stolici, která by tam být neměla, jako je třeba krev nebo hlen. U proktologa pacienta jako první čeká rozhovor, aby vysvětlil, proč sem přichází a co má za problém. Posléze následuje vlastní proktologické vyšetření, které obnáší, že se lékař musí podívat na postiženou oblast. V případě hemoroidů se provádí nástrojem, který se nazývá „anoskop“. Pomocí zavaděče se tubus zavede do řitního kanálu, zavaděč se pak vyndá. Tubus anoskopu je vybaven světelným zdrojem, který osvětluje řitní kanál. Otáčením se dá pozorovat hemoroidální uzel. Vnitřní hemoroidy se nacházejí v oblasti konce řitního kanálu, tedy v místě přechodu sliznice a kůže, asi 2 cm hluboko. Po vyšetření lékař může rozhodnou o dalším postupu.
Jak vyléčit hemoroidy?
Pacient přichází v době hemoroidální krize, kdy má většinou otok hemoroidů, má krvácení, bolest, podrážděné hemoroidy. V tomto případě se většinou postupuje tak, že se hemoroidy zklidní konzervativní metodou. Konzervativní metoda znamená, že se neprovádí zákrok, ale podají se léky, masti a čípky. Tyto mají jen podpůrný efekt, jelikož uleví od příznaků, ale neřeší přímo hemoroidální stěnu ani průtok hemoroidálním uzlem, či otok hemoroidů.
Pokud jsou hemoroidy prvního či druhého stupně, lékaři je dokáží ošetřit ambulantně. Využívají se různé metody. Novinkou je laser, který je sice na hemoroidy nejšetrnější, ale vlastní ho jen málo ambulancí. Navíc laserové odstranění hemoroidů nehradí pojišťovny. Častěji se většinou využívají jiné metody. Lékaři používají infračervené světlo, například infralampu Biobean 940, nebo tekutý dusík. Cíl je vždy stejný: zmenšit průtok v žilách. Lékaři jsou schopni pomocí „dopllerovské navigace“, pomocí zvláštní sondy identifikovat cévy, které zásobují hemoroidální uzel, a mohou tak cíleně provést podvaz a tím zmenšit oblast zákroku.
Jednou z metod je i použití nástroje, kterým se celý hemoroid podváže. Další metoda je pomocí přístroje s elektrickým proudem, pomocí dvou elektrod. U velkých hemoroidů se používá Longova metoda, kdy se pomocí stroje odřízne hemoroid přímo v konečníku. V nejhorších případech pak připadá v úvahu klasická operace. Kvůli obavě z bolesti se většina pacientů snaží této operaci hemoroidů vyhnout, ale operace hemoroidů skutečně nemusí bolet. Operace hemoroidů přinese diskomfort, nějaké nepohodlí, ale nejedná se o zásadní bolest, která by měla být námitkou, jak klidně překonat první pooperační chvíle nebo brzké pooperační dny. Jako vhodná pomůcka může posloužit polštářek na hemeroidy. Jak takový sedací polštářek na hemeroidy vypadá, jaká je jeho cena a kde se dá koupit najdete tady.
Přítomnost krve ve stolici, jsou to hemoroidy?
Přítomnost krve ve stolici varuje i před jinými, mnohem vážnějšími diagnózami, záněty střev nebo polypy, které mohou růst řadu let a postupně z nich vznikají nádory.
Karcinom tlustého střeva lékaři odhalí každý rok u 8 000 lidí, a bohužel na tuto nemoc jich z nich zemře téměř polovina. A důvod? Hlavně to, že více než polovinu případů lékaři zachytí až v pokročilém stadiu. Ani na tato varování ale Češi neslyší a preventivním vyšetřením konečníku se spíše vyhýbají. Lékaři varují před zákeřnou vlastností rakoviny: nemusí bolet ani se jinak projevovat a proto je důležité provádět vyšetření i u pacientů, kteří nemají žádné problémy.
Negativní faktory zaviňující hemoroidy
Jeden z důležitých aspektů je nezdravá strava nebo nezdravý životní styl, jelikož to v nás stále přetrvává. Dalším možným vysvětlením je genofond, který jsme si tady nějakým způsobem udrželi.
Obrovské množství smažených jídel a uzenin, kouření, stres a nedostatek pohybu pak míchají do střev koktejl, který nemohou zvládnout bez aspektu.
Varovné příznaky hemoroidů
- Krev ve stolici,
- Dlouhodobý průjem, zácpa,
- Zvýšená plynatost,
- Bolesti břicha,
- Dlouhodobé nevysvětlené bolesti zad.
Stadia vnitřních hemoroidů
Hemoroidy 1. stupně
Žíly jsou nateklé, ale jinak se nevyskytují problémy. Občas může dojít ke svědění.
Hemoroidy 2. stupně
Žíly jsou podstatně nateklé a zasahují do průsvitu konečníku či análního otvoru. Objevuje se bolest a krvácení při vyprazdňování, svědění, při větších hemoroidech i pocit nedokonalého vyprázdnění. Míra příznaků může kolísat. Při objevení těchto příznaků je třeba neprodleně navštívit lékaře. Vyžadují kontrolu a případný zásah lékaře, navíc se tyto příznaky kryjí s příznaky jiných, mnohem vážnějších chorob, zejména kolorektálního karcinomu.
Hemoroidy 3. stupně
Hemoroidy rostou, problémy se stupňují. Při vyprazdňování vystupují z konečníku, dají se ještě zasunout nazpět.
Hemoroidy 4. stupně
Hemoroidy již nelze zasunout zpět, jsou velké a mohou kromě výše zmíněných příznaků způsobovat rozličné další komplikace (například mohou znemožnit pacientovi sedět).
autor: ©Jakub Vinš