Kdy dochází k vyšetření?
- při příznacích jaterního poškození: žloutenka (zežloutnutí kůže a bělma), tmavě hnědá moč, nevolnost, zvracení, zvětšení břicha tekutinou, váhový úbytek, svědění kůže, bolesti břicha, pobolívání v pravém podžebří, chřipkové příznaky, kloubní či kožní příznaky
- při podezření na alkoholismus
- u léčených alkoholiků ke sledování dodržování abstinence
Snížená hodnota může indikovat
- dodržování abstinence u léčených alkoholiků
- hypotyreózu (snížená funkce štítné žlázy)
- vegetariánství a nadměrnou fyzickou zátěž
- působení některých léků (hormonální antikoncepce, clofibrát a jiné), které snižují hladiny GGT
Zvýšená hodnota může indikovat
- alkoholismus
- městnání žluči při blokádě žlučových cest (uzávěru žlučových cest kaménkem, nádorem)
- toxické poškození jater (otrava alkoholem nebo léky)
- akutní zánět jater (viry hepatitidy, infekční mononukleózy)
- dlouhodobý aktivní zánět jater
- cirhózu jater (celková přestavba architektoniky jaterní tkáně, včetně cévního řečiště jater, s úbytkem funkční jaterní tkáně)
- steatózu jater (ztukovatění jater)
- nádory jater
- zvýšené hodnoty GGT z mimojaterních příčin bývají při srdečním infarktu, selhání srdce, ledvin, onemocnění plic, cukrovce, zvýšené funkci štítné žlázy, zánětu či nádoru slinivky břišní
- kouření, nadváha, snížení tělesné aktivity
- působení některých léků (například fenobarbital, heparin, furosemid, fenytoin a jiné), které zvyšují hladinu GGT v krvi
Důvody GGT/GMT testu
Játra jsou rozhodující pro produkci proteinů v těle a zároveň filtrují jedy, které se v těle nacházejí. Rovněž produkují žluč potřebnou pro tvorbu tělního tuku. Lékaři nařizují tyto testy v případech, kdy mají dojem, že jsou játra poškozena. Nejčastěji bývají postiženi alkoholici nebo drogově závislí lidé.
Mezi příznaky jaterních potíží patří:
- snížená chuť k jídlu;
- zvracení nebo nevolnost;
- nedostatek energie;
- bolest břicha;
- žloutenka;
- neobvykle tmavá moč nebo světlá nebo žlutá stolice;
- svědění kůže.
Tyto testy se používají u lidí, kteří dříve byli alkoholiky, díky nim dochází ke zjištění, zda opět konzumují, nebo naopak nekonzumují alkoholické a jiné látky. Tento test se taktéž používá u lidí, kteří jsou léčeni po alkoholické hepatitidě.
GGT test zkušenosti
GGT je měřena pomocí pravidelného odběru krve. Obvykle se odebírá krev z předloktí.
Výsledky testu GGT/GMT
Výsledky testu GGT by měly být k dispozici následující den. Normální rozsah GGT v krvi je 0,05–0,72 μkat (mikrokatal na litr). Test GGT je poněkud nejasný, protože i když může být diagnostikováno poškození jater, nelze určit konkrétní příčinu. Pokud je GGT v těle zvýšeno, pravděpodobně bude muset pacient podstoupit další testování.
Příčiny zvýšeného GGT zahrnují:
- alkoholismus;
- zánět jater;
- nedostatečný průtok krve v játrech;
- nádor jater;
- cirhózu;
- nadměrné užívání léků nebo jiných látek;
- selhání srdce.
S GGT je často měřena i alkalická fosfatáza (ALP). Pokud jsou tyto dva testy zvýšeny, je jasné, že pacient trpí problémy s játry nebo žlučovými cestami. Pokud je GGT normální a ALP je zvýšeno, může to znamenat onemocnění kostí. GGT je citlivé na výkyvy. Pokud se váš lékař domnívá, že dočasné užívání léků nebo alkoholu má vliv na testování, může vás pozvat na opakované testování. Kouření taktéž zvyšuje hladiny GGT.
Jaterní onemocnění zvyšující GGT
Ve zvýšené míře se může GGT uvolňovat do krve při poruše permeability membrán nebo při nekróze buněk (jako následek hypoxie nebo zánětu). Některé látky (například ethanol, žlučové kyseliny) také mohou při zvýšeném kontaktu s buněčnými membránami svým detergentním účinkem enzym z membrány uvolňovat. V případě cholestázy, kdy dochází ke zpětnému toku žluče, ještě přispívá vysoká koncentrace GTT ve žluči (10krát vyšší než v plazmě) ke zvýšení aktivity v séru. Adaptují‑li se hepatocyty na poškození (například toxickými látkami nebo probíhajícím nádorovým procesem), může dojít ke zvýšené syntéze GMT. Hepatocyty se v tomto případě chovají jako ve fetálním období. K indukci syntézy dochází také při chronickém příjmu alkoholu, při cholestáze a terapeutickými dávkami některých léků (například fenytoinu).
Druhy jaterních onemocnění:
- obstrukční ikterus
- akutní toxické poškození jater
- chronická alkoholová toxická hepatitida
- chronická aktivní hepatitida
- jaterní cirhóza
- steatóza jater
- akutní virová hepatitida
- jaterní metastáze
- infekční mononukleóza
Ostatní příčiny zvýšeného GTT
Hodnota GTT v séru může být zvýšena také některými léčivy, jako například thiazidová diuretika, antirevmatika (Condrosulf), ale také fenobarbital, acetaminofen, anabolické steroidy, aminopyrin, antikonvulsiva, fenytoin, antithyreoidální léky, a také drogami.
Další příčinou může být karcinom pankreatu – zvýšení 5–15krát, výraznější při obstrukci, a také hyperthyreoidismus (zvýšená funkce štítné žlázy).
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © itaware