Příčiny choroby zvané dna
Dna (uratická artritida) je chronické metabolické onemocnění, jedná se o poruchu látkové výměny, kdy jsou zvýšeny hodnoty kyseliny močové v krvi. Při tomto onemocnění se kyselina močová a krystaly jejích solí hromadí zejména v málo prokrvených tkáních, například v kloubních chrupavkách, v okolí kloubů, šlach, ale i v ledvinách a podobně. Krystalky vyvolávají ve tkáních zánětlivou reakci, která se projeví bolestí, zarudnutím, otokem, následně dochází k artrotickým změnám, které mohou vést k deformitám a omezení pohyblivosti kloubů, nebo u ledvin k poškození jejich funkce.
Příčina není zcela jasná, roli mají dědičné vlivy, někdy se kyselina močová hromadí při poruše ledvin, jimiž se vylučuje do moči, nebo při velkém rozpadu buněk, z nichž se uvolňují nukleové kyseliny, například při léčbě zhoubných krevních chorob. V takovém případě se vzniklé onemocnění označuje jako sekundární. Klasickým projevem dny bývá záchvat, který často vzniká v noci, většinou na kloubu palce u nohy. Bývá postižen jeden kloub, který značně bolí, je zarudlý s těstovitým otokem. Záchvat trvá obvykle do rána, méně často několik dnů. Opakované záchvaty jsou méně intenzivní, ale vedou k trvalejšímu poškození kloubů. Méně často bývá postižen kloub kolenní, ramenní nebo klouby ruky. U chronické dny se objevuje i postižení dalších orgánů.
Jak se projevuje onemocnění dnou
Projevy onemocnění přijdou náhle, bez varování, nejčastěji v noci. Onemocnění se projevuje silnou bolestí v kloubech. Pacient může pociťovat bolest v kotníku, ruce, zápěstí, kolenu, noze. Obvykle se bolest projeví u palce nohy. Mnozí pacienti popisují postižení jako teplý/horký pocit. Tekutina, která se objevuje, působí jako polštář a může se objevit zánět (burzitida). Záchvat může trvat déle než týden, ale postupně zmizí během následujícího týdne nebo dvou. Po zánětu je kloub oteklý a bolestivý. Kloub může mít červenou nebo purpurovou barvu, která vytváří dojem, že pacient má infekci. Postižený kloub může být hůře pohyblivý a pacient má omezený pohyb. Někteří pacienti mají zvýšenou teplotu. Po zánětu a opadnutí otoku se na kloubu začne olupovat kůže. Tento proces je spojen se svěděním. U některých pacientů se nevyskytnou žádné příznaky, v těchto případech se však může vyvinout chronické onemocnění.
Role kyseliny močové
Bolest a otoky jsou u tohoto onemocnění způsobeny krystaly kyseliny močové, které jsou uloženy v kloubu a vedou k zánětu. Tělo za normálních okolností tvoří kyselinu močovou, pokud však dojde k poškození buněk, kyselina močová se uvolňuje do krevního řečiště. Kyselina močová obvykle zůstává rozpuštěná v krvi a v konečné fázi prochází ledvinami. Ale v případě, že je v krvi příliš mnoho kyseliny močové (hyperurikémie), nebo v případě, že se jí ledviny nemohou zbavit dostatečně rychle, mohou se začít tvořit krystaly, které se shromažďují v kloubech, a dokonce i ledvinách, kůži a dalších měkkých tkáních. I když většina lidí s dnou má hyperurikémii, vyskytují se i případy, kdy 3 pacienti z 10 mají při skutečném záchvatu normální hladinu kyseliny močové v krvi. To ovšem neznamená, že se u pacientů s hyperurikémií onemocnění dnou nevyskytne. Méně než 1 z 5 lidí s vysokou hladinou kyseliny močové v krvi skončí právě s onemocněním dnou.
Některé potraviny mohou v těle produkovat příliš mnoho kyseliny močové, což může vyvolat dnu. Nápoje, jako je čaj, káva, kakao a zejména alkohol v jakékoli formě, vedou k další ztrátě vody z těla, což může způsobit záchvat dny. I některé léky mohou bránit schopnosti ledvin vyloučit kyselinu močovou, včetně kyseliny acetylsalicylové (ASA) a diuretik neboli „vodních pilulek“, běžně podávaných při vysokém krevním tlaku. Dalším faktorem mohou být náhlé změny stravy či fyzického stavu.
Léčba dny
Pokud je to možné, zvedejte postiženou končetinu do vyšší polohy, abyste snížili otok. Nejjednodušší způsob, jak zvýšit nohu do této polohy, je podložit končetinu polštářem. Bolest a otok vám pak pomůže zmírnit i chladivý obklad, přiložte k postiženému místu například balení mraženého hrášku, které vložíte do ručníku, abyste zabránili přímému kontaktu pokožky s ledem. Tuto proceduru provádějte asi 20 minut. Opakujte tak často, dokud se teplota na postižené části nevrátí k normálu.
Při léčbě se užívají antirevmatika a léky zasahující do metabolismu a vylučování kyseliny močové, takzvaná antiuratika. Důležitá je i životospráva, dieta, omezení konzumace masa a alkoholu. Dále se používají léky, které tlumí bolest. Existuje několik typů a značek, například diklofenak, indometacin a naproxen. Váš lékař vám pravděpodobně předepíše jeden z nich. Mnoho lidí s dnou by chtělo mít zásobu tablet v domácnosti po ruce v případě záchvatu. Ovšem tyto léky jsou obvykle zapotřebí pouze po dobu několika dní. Navíc mají i své nežádoucí účinky, o nichž je pacient informován svým ošetřujícím lékařem. Jedná se o krvácení ze žaludku, které je nejzávažnějším vedlejším účinkem. Toto riziko je vyšší, pokud jste ve věku nad 65 let, nebo jste již měli dvanáctníkový nebo žaludeční vřed. Vždy si nejprve přečtěte příbalovou informaci, kde jsou uvedeny i další možné vedlejší účinky.
Někteří lidé s astmatem a vysokým krevním tlakem mohou mít problémy s ledvinami a srdečním selháním a nemusejí být schopni přijmout protizánětlivé léky proti bolesti. Někteří lidé užívají další léky proti bolesti na jiné onemocnění. Z toho pak vyplývají další možná rizika vzniku nežádoucích účinků. Pokud tedy užíváte jiné léky, poraďte se nejprve se svým lékařem nebo lékárníkem, než začnete užívat protizánětlivé léky na bolest. Také neužívejte více než jeden lék proti bolesti v určené době, není-li uvedeno lékařem jinak. Příkladem je například Aspirin, který zvyšuje riziko krvácení ze žaludku.
Dalším lékem používaným při léčbě dny je například Kolchicin, který patří mezi přípravky alternativní medicíny. Tento preparát usnadňuje průběh záchvatů dny. Obvykle se používá pouze tehdy, pokud se u vás vyskytnou vedlejší účinky při užívání protizánětlivých léků proti bolesti. Steroidní tablety nebo injekce mohou také snižovat bolest a zánět. Jde o další alternativu, když se vyskytnou problémy nebo nežádoucí účinky z protizánětlivých léků či Kolchicinu. Kanakinumab je další možnost, která byla nedávno uvedena na trh.
Dieta na dnu
Měla by se omezit konzumace purinů, ze kterých vzniká kyselina močová. Jedná se o maso, vnitřnosti, luštěniny a pikantní jídla, kde se puriny vyskytují. Měla by se zredukovat případná nadváha. Jíst v malých dávkách. Dodržujte pitný režim, minimálně 3 litry denně, a nepijte alkohol. Dodržujte pokyny ošetřujícího lékaře.
Doporučené potraviny dle diety při dně: nápoje – ovocný čaj, voda se šťávou, minerální voda; tuky – rostlinný olej, olivový olej, rostlinný tuk; mléčné výrobky – mléko, podmáslí, kysané výrobky, sýry, tvaroh, jogurty; zelenina – hlávkový salát, čerstvá zelenina, brambory, kukuřice; ovoce – čerstvé ovoce, kompoty; výrobky z mouky – těstoviny, moučné pokrmy, kukuřičná mouka, pečivo; sladkosti – ovocná zmrzlina, puding, sušenky, koktejly, želatina; koření – kmín, pažitka, majoránka, petržel.
Méně vhodné potraviny: nápoje – minerální voda s větším obsahem minerálních látek, káva, černý čaj, přírodní vína; tuky – máslo; maso – libové hovězí maso, vařené drůbeží maso a šunka, sladkovodní ryby; mléčné výrobky – smažený sýr; vejce – vařená a smažená vejce; zelenina a obiloviny – květák, houby, fazole, rýže; sladká jídla – tvarohové knedlíky, bramborové knedlíky, tučné zmrzliny, máslové krémy; koření – glutamát sodný, sůl.
Nevhodné potraviny: nápoje – silný čaj a kakao, alkohol (tvrdý alkohol, pivo, víno); tuky – živočišné tuky, smažená jídla, majonéza; ryby – mořské ryby, rybí konzervy, slanečky, olejovky, sardinky, sledě; maso – vnitřnosti (játra, brzlík, ledvinky), játrové paštiky, kuřecí a telecí maso, nakládané maso, uzené maso, tučné maso a uzeniny, zvěřina, masový vývar; mléčné výrobky – plísňové sýry, uzené sýry; zelenina – špenát, křen, kapusta, česnek, rebarbora; luštěniny – hrách, čočka; sladkosti – koblížky, marcipán, čokoláda; koření – chilli, pepř, hořčice, sójová omáčka.
Dna a mléčné výrobky
Bylo prokázáno, že mléčné výrobky, jako je jogurt, mléko a sýr, snižují hladinu kyseliny močové. Podle některých studií čím více mléčných výrobků sníte, tím nižší je obsah kyseliny močové. Mléčná jídla však mohou být pro některé lidi těžko stravitelná nebo způsobit zánět.
Ve skutečnosti existují určité důkazy [1], že mléčné výrobky včetně sýrů mohou být u některých lidí skutečně spojeny se sníženým rizikem dny. Zdá se tedy, že obavy vyvolává masná bílkovina než bílkoviny obsažené v mléce a mléčných výrobcích.
Rady k dietě na dnu
Zkuste jablečný ocet, jablečný ocet se stal známým osvědčeným prostředkem při řešení nespočtu nemocí, včetně dny. Zkuste smíchat 1–2 polévkové lžíce jablečného octa ve sklenici vody. Můžete vypít tekutinu najednou, nebo ji popíjet v průběhu času, zkuste oba způsoby a uvidíte, co vám vyhovuje více. Tímto řešením můžete snížit bolest o 90 % během jednoho nebo dvou dnů. Poznámka: Ujistěte se, že používáte organický jablečný ocet.
Jedlá soda nemá opodstatnění pouze v domácnosti jako úklidový pomocník, ale uplatní se i při léčebných procedurách. Smíchejte ½ lžičky jedlé sody v jedné sklenici vody a vypijte celý obsah najednou, zmírníte tak své bolesti. Možná budete muset opakovat několikrát denně. Maximální doporučená dávka jsou 4 čajové lžičky za celý den. Buďte opatrní, pokud trpíte vysokým krevním tlakem, jedlá soda může zvýšit krevní tlak, zvláště pokud je užívána ve větším množství.
Konzumujte třešně. Některé studie ukázaly, že třešně mohou také snížit hladinu kyseliny močové, bylo zjištěno, že konzumace ½ kg třešní denně vedlo k 35% snížení rizika následného záchvatu dnou. Pokud pacienti konzumovali ještě více třešní, riziko záchvatu dny se snížilo na 50 %.
Odstraňte ze svého jídelníčku cukr. Pijte hodně vody. To vám pomůže odplavit přebytečné množství kyseliny močové. Snižte spotřebu alkoholu. Alkohol dehydratuje tělo a může zvýšit hladinu kyseliny močové v krvi. Zkuste některé sloučeniny bromelainu, najdete je například v ananasu nebo ve formě doplňků stravy, které mají protirakovinné a protizánětlivé účinky. Další možností jsou řepné šťávy, ty mohou pomoci zabránit acidóze a stimulují játra a očišťují žlučovody. Existují také důkazy o tom, že zvýšený příjem vitamínu C může snížit hladinu kyseliny močové, velké množství tohoto vitamínu obsahují například šípky. Snižte příjem kofeinu. Vyhněte se vnitřnostem, sardinkám, ančovičkám. Tyto potraviny jsou bohaté na kyselinu močovou.
V případě dny pomáhá přirozeně snižovat hladinu kyseliny močové i tělesné cvičení, které navíc normalizuje inzulín. Výše uvedenými metodami a dietou můžete zcela jistě snížit výskyt a závažnost onemocnění.
Recepty
Okurka v jogurtu: 2 šálky hladkého nízkotučného jogurtu, 1 středně velká oloupaná okurka, nakrájená na čtvrtky a pak na tenké plátky, 2 lžíce jemně nasekané čerstvé máty, drcený kmín, ½ lžičky soli. Všechny přísady vložte do servírovací mísy a důkladně promíchejte.
Jogurtové brambory – předkrm: 2 šálky šťouchaných brambor, 6 lžic olivového oleje, ½ šálku nízkotučného jogurtu, 1 lžička soli, ¾ lžičky pepře, 8 vypeckovaných černých oliv nakrájených na půlky, 4 ředkvičky nakrájené na plátky. Vše důkladně promíchejte a ozdobte olivami a ředkvičkami.
Nudle s parmazánovou omáčkou: 1 balík tenkých nudliček, 1 šálek strouhaného parmazánu, 4 lžíce jemně nasekaného čerstvého koriandru, 6 lžic olivového oleje, ¾ lžičky soli, ½ lžičky pepře. Nudle uvařte dle návodu, vložte do servírovací mísy, přidejte zbylé ingredience a zamíchejte.
Rýže s nudlemi: 4 lžíce másla, ½ šálku tenkých nudliček, 1 šálek rýže, 2 a ¼ šálku vařící vody, ¾ lžičky soli, ¼ lžičky pepře, ¼ lžičky skořice. V pánvi rozpusťte máslo, přidejte rýži a orestujte. Přidejte uvařené nudle. Vmíchejte zbývající přísady, kromě skořice, pak přiveďte vše k varu. Přikryjte a vařte na mírném ohni 12 minut. Vypněte teplo a promíchejte. Položte na talíř, lehce posypte skořicí a podávejte jako přílohu se zeleninou.