Kakaové boby a zdraví
Kakaové boby mají díky svému složení dobrý vliv na kardiovaskulární a zánětlivá onemocnění. Kakaové boby mohou pomáhat i při jiných onemocněních, jako je třeba rakovina, vysoký tlak, trombóza, cukrovka. Obsahují vysoké množství hořčíku, který velmi kladně působí na nervovou soustavu, snižuje stres, zlepšuje náladu, působí proti depresím a únavě. Dalšími významnými prvky v kakaových bobech jsou mangan, železo, zinek, draslík a měď. Nic se však nemá přehánět, takže opatrně v případě čokolády, tam je nutné brát v potaz negativní působení přidaného cukru. Kakaová hmota se přibližně skládá z 50 % kakaového tuku (kakaového másla), 17 % sacharidů, 12 % bílkovin, 10 % flavonoidů, 1 až 2 % vody, minerálů, organických kyselin, vitamínů, alkaloidů a řady dalších organických látek. Ale pozor, kakaové boby, kakaová hmota a kakaový prášek mohou způsobovat alergické reakce, nadto nejsou vhodné pro psy a kočky (spíše jsou pro ně toxické). Mnoho lidí se domnívá, že kakaové boby obsahují velké množství kofeinu, ale není tomu tak, kofeinu je zde jen maličko.
Kakaové boby pražené, nebo nepražené?
Každý si může vybrat, zda použije kakaové boby pražené, nebo nepražené. Nepražené kakaové boby mají typickou a výjimečnou chuť. Můžeme je používat při vaření, ale nejvíce hodnotných látek si zajisté zachovají, když je nebudeme tepelně upravovat. Můžeme je mlsat jako takové, ale lze jimi posypat již hotové moučníky, přidat je do nápojů, pomazánek, salátů a tak podobně. Pražené kakaové boby jsou méně kyselé a hlavně křehčí. Praží se při teplotě do 120 °C po dobu 15 až 60 minut, poté se z povrchu odrolí tenká slupka. Touto procedurou získávají kakaové boby svou charakteristickou chuť a vůni. Pražené boby se dále drtí nebo melou na kakaovou hmotu, která se používá například k výrobě kakaového másla nebo kakaového prášku.
Pěstování kakaových bobů
Kakaové boby se nejčastěji pěstují v tropických oblastech, hlavně pak ve Střední Americe a Amazonii. Hlavními dodavateli kakaových bobů je Brazílie, Pobřeží slonoviny, Ghana, Ekvádor, Nigérie a Indonésie. Aby mohly kvalitně dozrát, vyžadují vlhké prostředí s teplotou od 18 do 32 °C. Pro pěstování je to náročná rostlina. Kakaové boby rostou na nízkém, stálezeleném stromě zvaném kakaovník. Ten je velký asi jako jabloň. Boby se ukrývají ve velkých oválných luscích, které mají hnědou, červenou nebo zelenou barvu – dle druhu a doby zrání. Stromy rodí zhruba od tří do dvaceti let svého života. Zralost lusku pozná opravdu jen odborník, který zkoumá jeho barvu a délku. Někteří odborníci poznají zralost i zvukem při poklepu. Každý lusk obsahuje 20 až 40 bobů. Zralé lusky se sklízejí od jara do podzimu. Kakaovník dokáže totiž kvést a plodit najednou. Sklizeň je možná i 9 měsíců v roce, někdy celý rok, záleží na klimatických podmínkách. Kakaové boby mají různé odrůdy, z nichž každá má jinou typickou chuť a vůni, ty ovlivňuje půda, teplota i vlhkost. Nejznámější druhy jsou:
Criollo
Pochází z Mexika a Střední Ameriky. Kakaové boby jsou velmi kvalitní, mají výraznou chuť. Criollo boby jsou velmi drahé, jejich pěstování je kvůli náchylnosti k plísním a škůdcům velice náročné.
Forastero
Tento druh se pěstuje především v Africe, ale i ve Střední a Jižní Americe a představuje přibližně 80 % světové produkce kakaa. Tento strom roste rychleji než ostatní odrůdy a také má daleko větší výnosy než jiné druhy. Jeho boby jsou hodně aromatické, ale mají jemnější chuť.
Trinitario
Tato odrůda je křížencem Criollo a Forastero. Výbornou a výraznou chuť získala po kakaovníku Criollo, odolnost bobů pak po odrůdě Forastero.
Recepty s kakaovými boby
Nepečená bábovka
Suroviny:
- 150 ml slunečnicových semínek
- 150 ml kešu oříšků
- 150 ml mandlí
- 150 ml datlí
- 4 lžíce kakaa
- 3 lžíce nasekaných kakaových bobů
- 4 lžíce rozpuštěného kakaového másla nebo kokosového oleje
- cukr dle chuti
Postup:
Slunečnicová semínka, mandle a kešu oříšky rozsekáme na hladkou mouku a smícháme s kakaem a kakaovými boby. Datle mixujeme s trochou vody tak dlouho, dokud nám nevznikne lepivá hmota. Tu přidáme k suché směsi a začneme tvořit těsto. Do něj přilijeme kakaové máslo a promícháme. Celou směs hněteme nebo šleháme do té doby, než se spojí všechny suroviny. Ochutnáme, a pokud chceme, přidáme cukr dle vlastní chuti. Kdyby těsto moc lepilo, přisypeme mouku ze semínek nebo oříšků. Jestliže je těsto naopak moc suché, přidáme trochu vody. Těsto vmáčkneme do silikonové formy na bábovku, necháme přes noc v lednici a druhý den už můžeme servírovat.
Jahodový chilli nákyp s kakaovými boby
Suroviny:
- 300 gramů neloupané rýže
- 100 gramů rozinek
- 2 lžíce drcených kakaových bobů
- 1/2 lžičky soli
- 3 lžíce kokosu
- kůra z 1/2 citronu
- 1 polévková lžíce tmavého balsamica
- 1/2 čajové lžičky drceného chilli
- jahody
- olej na vymazání + kokos na vysypání formy
Postup:
Rýži dáme vařit do osolené vody, jak jsme zvyklí. Zhruba v polovině vaření přidáme rozinky a dovaříme. Uvařenou rýži s rozinkami necháme vychladnout a poté do ní zamícháme nastrouhanou kůru a kokos.
Jahody opláchneme a nakrájíme na menší kousky. Přidáme 1 polévkovou lžíci balsamica, 1/2 čajové lžičky drceného chilli koření, 2 polévkové lžíce drcených kakaových bobů a pořádně promícháme. Pekáček si vymažeme olejem a vysypeme kokosem. Navrstvíme rýži s rozinkami a navrch rozprostřeme jahodovou směs. Pečeme v předehřáté troubě na 180 °C zhruba 30 až 40 minut.
Pravá čokoláda z kakaových bobů
Výroba pravé čokolády z kakaových bobů není jednoduchá záležitost. Kakaová hmota se smíchá s kakaovým máslem, cukrem nebo jiným sladidlem (může to být med nebo různé sirupy) a ochucovadly, většinou s pravou vanilkou, skořicí, chilli, ale i jinými druhy koření. Dochucuje se také lískovými oříšky, mandlemi a jinými ořechy, semínky, pomerančovou kůrou, sušeným nebo kandovaným ovocem, karamelem, rýžovými křupínky, dá se plnit krémovými náplněmi nebo nugátem. Čokoláda se používá se k výrobě pralinek, čokoládových polev, zmrzlin, sladkého pečiva a různých dezertů. Do některých druhů čokolád se přidává sušené mléko. Takto připravená hmota se poté míchá, šlehá, provzdušňuje při určité teplotě, aby byla čokoláda jemná na jazyku.
Hořká čokoláda musí obsahovat alespoň 35 % kakaové sušiny, mléčná čokoláda alespoň 25 % kakaové sušiny a více než 14 % mléčné sušiny, bílá čokoláda neobsahuje žádnou kakaovou hmotu, jen sušené mléko (14 a více % mléčné sušiny) a více kakaového másla (minimálně 20 %). Nejkvalitnější druhy neochucené hořké čokolády mají obsah kakaové sušiny nad 60 %, nejkvalitnější jsou druhy obsahující okolo 75 % kakaové sušiny. Používá se do nich nerafinovaný třtinový cukr a pravá vanilka, často neobsahují ani emulgátory.
Kakaové máslo
Kakaové máslo je velice odolný tuk získaný lisováním nebo vykapáním z kakaové hmoty. Má světle žlutou až zlatožlutou barvu, jemnou čokoládovou chuť a vůni. Neobsahuje kofein. Můžete ho skladovat při pokojové teplotě 2 až 5 let. Při pokojové teplotě je kakaové máslo tuhé, při teplotě lidského těla taje. Má speciální vlastnosti při tuhnutí a tání, což je velkou výhodou v potravinářství pro výrobu čokolády, dezertů, cukrovinek a polev. Kakaové máslo je důležitou surovinou při výrobě krémů, mastí, balzámů na rty, mýdel a jiného.
Cena a prodej
Kakaové boby lze zakoupit v kterémkoli větším obchodě nebo objednat přes internet, kde zjistíte i cenu.
Autor: © gastum
Foto: © Romulus TheGreat