Seboroická keratóza – popis
Seboroická keratóza (senilní keratóza, senilní veruka, stařecká bradavice) je nejčastější nezhoubný (benigní) nádor kůže (pokožky). Je charakterizovaný pupínky a plochými ložisky hnědé barvy, jejichž povrch připomíná náprstek. Objevuje se po 30. roce věku a může být mnohočetný (desítky až stovky projevů na kůži). Seboroická keratóza je častěji pozorována u mužů.
Příznaky
Na kůži se objeví nejprve malý pupínek (1–3 mm v průměru), později větší ploché ložisko s pigmentem nebo bez něj. Povrch kožních změn má mastný vzhled a při vyšetření lupou připomíná náprstek. Pomalu roste měsíce a roky. Později je to okrouhlé nebo oválné ploché ložisko o průměru 1–6 cm. Je hnědé, šedé nebo má barvu kůže a bradavičnatý povrch. Vzácně může svědit.
Příčiny
Příčiny seboroické keratózy jsou nejasné. Za hlavní příčinu se považuje nadměrné slunění, kdy dochází k tvorbě lézí na zádech, rukou, obličeji a krku. Další příčinou může být genetika. Stres je považován za potenciální faktor nádorů, které jsou neškodné.
Diagnostika
Diagnózu seboroické keratózy stanoví kožní lékař podle klinického vzhledu, eventuálně za pomoci mikroskopického vyšetření vzorku kůže, kterým vyloučí jiné kožní choroby.
Druhy keratóz
- seboroická keratóza
- aktinická keratóza
- slupková keratitida
- uhlovodíková keratóza
Domácí léčba seboroické keratózy
Keratóza se dá ošetřit a odstranit pomocí jablečného octa. Stačí pouze namáčet bavlněný ubrousek v jablečném octě a ošetřovat jím postižené místo. Aplikace by se měla opakovat 3krát denně. Velmi účinný je i antibiotický krém, který uklidní zarudnutí.
Léčba pomocí peroxidu a kyseliny
Peroxid vodíku
K léčbě seboroické dermatitidy použijte peroxid vodíku. Peroxid se aplikuje přímo na postiženou oblast, která posléze zbělá a zůstane taková po určitou dobu. Po chvilce se opět kůže zbarví na svou původní barvu a dojde k tvorbě strupů na postiženém místě. Peroxid vodíku se musí pravidelně aplikovat na postižené místo, dokud všechny skvrny nezmizí. Pro přesnější aplikaci se používá vatový tampon. Na okolní kůži je vhodné použít hydratační krém nebo mléko. Nejlepší je hydratovat pokožku před aplikací peroxidu vodíku. Léčba může být provedena v jednotýdenních intervalech. Aby se zabránilo seboroické keratóze, je vhodné používat peroxid vodíku i do koupele.
Kyselina glykolová
Roztok kyseliny glykolové se připravuje za použití 30% kyseliny, která by měla být přelita do rozprašovače. Roztok se aplikuje denně na postiženou oblast, zároveň by měl tento roztok zůstat na kůži po dobu několika hodin. Tato léčba může způsobit nepříjemný pocit píchání na kůži, ale to je naprosto normální. Po aplikaci dochází k zarudnutí pokožky v ošetřených místech. Pro dosažení nejlepších výsledků je možné roztok aplikovat před spaním. Pokud máte na těle vícero nevzhledných výrůstků (seboroická keratóza), je velmi vhodné začít s odstraňováním postupně, ne najednou. Díky tomu je zřejmé, co způsobuje kyselina glykolová na pokožce. Pokud se objeví nesnesitelné pálení, pak je důležité s touto léčbou přestat.
Prostředky na keratózu
- Kapalný dusík je nejběžněji používán k léčbě keratózy. Dochází k zmrazení léze a aplikuje se vatovým tamponem. Po aplikaci dochází k tvorbě strupů, které během týdne či dvou opadnou. Nevýhodou je, že se mohou tyto léze znovu objevit.
- Keratóza je často projevem podvýživy, která je způsobena toxickou potravou a špatným trávením. Za to může nedostatek stopových prvků, jako je vitamín A, D, hořčík a zinek. Slupková keratitida je klasickým příznakem nedostatku vitamínu A. Zinek podporuje imunitní systém a má příznivý vliv na keratózu. Velmi účinná je strava bohatá na tyto stopové prvky. Jedním z mnoha důvodů, proč se keratóza objevuje u starších pacientů, je ten, že nemají dostatek minerálů a dalších živin.
- Sluneční světlo může zlepšit nebo naopak zhoršit stav. Je velmi důležité, aby se pacient vyhýbal nadměrnému slunění, zvláště v případě aktinické keratózy. Sluneční světlo je však nezbytné pro dobré zdraví, proto je důležité alespoň minimální slunění jiné části těla.
Seboroická keratóza foto
Zde je několik fotografií, na kterých je vidět seboroická keratóza ve svých typických projevech: seboroická keratóza foto
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © seba