Hemangiom na játrech


Facebook Twitter Pinterest Google + email tisk

Nemoci

Zveřejněno dne 1.11.2012


Jaterní hemangiom může být přítomen až u 7% zdravých lidí. Vznik hemangiomu je čtyřikrát až šestkrát častější u žen než u mužů. Je díky ženským pohlavním hormonům, které mohou podporovat vznik a růst hemangiomu kdekoliv na těle. Hemangiom je sice nádor, ale není maligní, což znamená, že je nezhoubný. Hemangiomy se nevyskytují jen na játrech, ale můžou se objevit kdekoli v těle i na těle.

Příznaky jaterního hemangiomu

Hemangiomy jsou většinou malé a měří pouze 6 milimetrů, ale můžou být i velké, které pak měří až několik centimetrů. Většina hemangiomů v játrech nezpůsobuje žádné příznaky ani zdravotní problémy a proto jsou také objeveny jen náhodně, když jsou testovány nesouvisející zdravotní problémy. Jaterní hemangiom se nejčastěji najde při ultrazvuku nebo při CT břicha. Velké hemangiomy už mohou mít příznaky, zejména pokud jsou umístěny v blízkosti jiných orgánů, mohou způsobovat bolesti, nevolnost nebo zvětšení jater. Vzácně může dojít k prasknutí hemangiomu, což způsobuje silnou bolest a krvácení do břicha, které může být závažně nebo i život ohrožující.


Jaterní hemangiom foto

Tady je několik fotografií, na kterých je vidět jaterní hemangiom, hemangiom na játrech foto.
 

Diagnóza jaterního hemangiomu

Pokud je podezření na hemangiom jater, tak lékaři naplánují testy, které potvrdí přítomnost hemangiomu a vyloučí, že jde o jiný typ nádoru, zejména maligního. Hemangiomy se prokazují pomocí specializovaných testů jako je scintigrafie, CT skenování nebo MRI (magnetická rezonance). Obecně platí, že biopsie podezřelých hemangiomů by se neměla provádět z důvodu jejich benigního charakteru a možného rizika krvácení z vpichu po biopsii.
 


Léčba jaterního hemangiomu

Většina jaterních hemangiomů nevyžaduje žádnou léčbu. Jen pokud se jedná o velký hemangiom, který již způsobuje zdravotní problémy, tak je důležité jeho chirurgické odstranění.

Autor: ©Jakub Vinš

Foto: ©James Heilman, MD

odkaz na článek

. Hemangiom na játrech [online]. ČeskéNemoci.cz, . .
Tento článek si během posledních třiceti dnů přečetlo 25 lidí.Facebook Twitter Pinterest Google + email tisk
přidejte sem svůj komentář

Nenašli jste zde přesně to, co jste hledali? Zeptejte se na to ostatních. Určitě Vám pomohou.
Ke svému dotazu použijte tento formulář.


Jméno
E-mail
Nadpis
Komentář
Všechna políčka formuláře je třeba vyplnit!
Připojit fotku
přehled komentářů
K článku zatím nebyl napsán žádný komentář.

zajímavé články
zaměření článku
klíčová slova
kavernózní hemangiom jaterní hemangiom léčba hemangiomu na játrech hemangiom na játrech foto