Jak poznat pupeční kýlu
Pupeční kýla je vyklenutí pobřišnice v oblasti pupku, do kterého se vsunuje část břišního obsahu (střevo, tuk či předstěra). Pupeční kýla vzniká v blízkosti pupku, kde existuje přirozené oslabení v místě, kde byly napojeny cévy pupeční šňůry. Tento typ kýly se může vyskytovat u kojenců při narození nebo těsně po něm a může samovolně vymizet do věku tří až čtyř let. U některých jedinců však může oslabené místo přetrvávat po celý život, a tak se pupeční kýla může u mužů, žen i dětí rozvinout kdykoli v průběhu života. U dospělých pupeční kýla samovolně nevymizí a může se v průběhu času zvětšovat a zhoršovat. Přítomnost kýly není sama o sobě náhlým stavem a není nutné ji vždy hned řešit operačně. Ale určitě je výhodnější kýlu operovat při její menší velikosti, kdy břišní stěna není příliš oslabena a operační výkon je jednodušší a pacienta méně zatěžuje.
Zde můžete vidět, jak vypadá pupeční kýla.
Pupeční kýla u žen
Pupeční kýly se u žen vyskytují obvykle z důvodu přirozeného oslabení oblasti kolem pupku po vícerém těhotenství. Vyšetření pupeční kýly lékař vyšetřuje hmatem, nejdříve ve stoje a poté i vleže. Pohmat v oblasti břicha může být trochu nepříjemný, ale není bolestivý. Lékař také prohmatá ostatní části břicha. Pokud je kýla klinicky zjevná, žádná další vyšetření nutná nejsou.
Odlišnosti od mužů
Někteří lidé mají pupeční kýlu celý život a ani o ní nevědí. U někoho naopak i z malé kýly mohou vzniknout značné bolesti a potíže, a to se stává většinou u žen. Kýla se může objevit v podstatě u kohokoliv, častěji však u dospělých mužů. Jak roky přibývají, ochabuje svalstvo a zhoršuje se kvalita pojivových tkání. Častěji se také problémy objevují u kuřáků. Pupeční kýla se obvykle projevuje vyklenutím v blízkosti pupku, které bývá nebolestivé a lze ho reponovat (vrátit) do dutiny břišní. Je pravda, že kýla s drobnou brankou se může projevovat pouze bolestí. Bez vyšetření lékařem ale není možné diagnózu definitivně určit.
V těhotenství
V těhotenství mohou vznikat následkem zvýšeného nitrobřišního tlaku pupeční kýly v místech, kde je oslabená stěna břišní. Operace kýly, která nemá komplikaci, není v těhotenství žádoucí. Každopádně je nutné vyšetření chirurgem a zhodnocení stavu. Kýlu bude nutno sledovat a po porodu jistě s časovým odstupem odoperovat, pokud bude většího rozsahu. Kýla nemá vliv na způsob porodu. Jak se bude rodit, to určuje spolu s rodičkou gynekolog.
Po porodu
Drobnou pupeční kýlu má po porodu mnoho žen, většina to vůbec neřeší nebo o ní ani neví. Faktem ale je, že pokud se pupík nezatáhl, je předpoklad, že se kýla v druhém těhotenství mírně zvětší. Pokud ale plánujete další děti a máte malé miminko, je načasování operace komplikované. A kýla by se měla operovat co nejdříve. Po operaci se doporučuje 6 týdnů nezvedat, nenosit těžké věci, ani děti. Po operaci se další těhotenství doporučuje zhruba za rok, aby byla jistota, že pupík bude držet. Ideálně se u malých kýl po porodu doporučuje kýlu nechat kontrolovat po půl roce, kdyby by se rozbolela, pak dříve. Přelepování nemá smysl. Pozitivní vliv má posilování břišních svalů, ale pozor, jen šikmých. S cvičením poradí každý fitness trenér či fyzioterapeut, cvičit můžete začít hned. Je nutné se vyvarovat zatínání břišního lisu a přímých svalů, například při smrkání, kašlání, tuhé stolici, a pupík si přidržet. Co se týká obavy z omfalektomie (odebrání pupíku), je zcela zbytečná. Přistupuje se k ní při operacích velkých pupečních kýl, kdy je pupík profialovělý a je zde obava o jeho „životnost“ po operaci.
Operace pupeční kýly
Pupeční kýlu je nutné řešit operačně. Operační výkon pupeční kýly se řeší nejmodernějšími laparoskopickými postupy, a to za úplné anestezie a následné krátké hospitalizace na lůžkovém oddělení kýlního centra. Pro zkušeného chirurga se jedná o jednoduchý zákrok, při kterém dojde k odstranění kýlního vaku. V podstatě se jedná o zatlačení obsahu kýlního vaku na původní místo a sešití okrajů kýlní branky tak, aby se zabránilo opětovnému vzniku kýlního vaku. Po operaci má pacient minimální operační ranku v oblasti pupku a v krátkém časovém úseku po operaci je již téměř neznatelná.
Léčba pupeční kýly
Nejprve se objednáte na recepci kýlního centra na konzultaci se specialistou na kýlu. Na konzultaci si dohodnete optimální postup léčby. Poté následuje sada předoperačních vyšetření. V den operace se dostavíte na lůžkové oddělení kýlního centra. Po operačním výkonu zůstanete jeden až dva dny na plně monitorovaném lůžku a po závěrečné kontrole lékařem kýlního centra opouštíte zdravotnické zařízení.
Po operaci se kýla může vrátit, ale je to výjimečné. Ošetření pupeční kýly a současně i diastázy břišních svalů je součástí některých metod ošetření pupeční kýly. Trvající diastáza by byla velmi pravděpodobně předpokladem vzniku další opakované kýly, ovšem operace diastázy je komplikovaná a má vysoké procento recidiv.
Rekonvalescence
Pokud dojde k operaci pupeční kýly nelaparoskopicky a pokud se opravdu bude vyvíjet vše „normálně“, měl by pacient opustit JIP během 3–5 dnů. Minimálně 3 další dny stráví na standardním oddělení a během této doby by se měla zcela obnovit střevní pasáž. To znamená, že pacient bude chodit na stolici a bude přijímat normální stravu jako před operací. Po operaci se doporučuje 6 týdnů nezvedat a nenosit těžká břemena.
Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto: © Lun