Za rakovinou tlustého střeva stojí geny a špatná životospráva.
Českou republiku, Slovensko a Maďarsko spojuje nejen geografická blízkost a postkomunistická minulost. Maďaři, Češi a Slováci mají společnou i neblahou statistiku nádorů tlustého střeva. Jedním z vysvětlení by mohl být společný nezdravý životní styl, především špatné složení stravy, což je jeden z důležitých aspektů, který u nás stále z minula přetrvává. Dalším možným vysvětlením je genofond, který jsme si nějakým způsobem udrželi od praslovanských předků. Obrovská spotřeba smažených jídel a uzenin, kouření, stres a nedostatek pohybu pak míchají do střev koktejl, který nemůžou zvládnout jinak než bez následků.
Kolik metrů má člověk střev?
Celá trávicí soustava má délku 10 metrů, z toho tenké střevo je dlouhé 5 metrů.
Včasná diagnóza nádoru znamená lepší uzdravení.
V České republice je v tuto chvíli 55 000 nemocných, to je jak jedno celé město. Je to i z toho důvodu, že již dvanáct let trvá národní program screeningu nádorů v tlustém střevu nebo v konečníku a díky tomu se odhalí více případů tohoto onemocnění, než tomu bylo v minulosti. Testy na nádory se provádějí u lidí nad padesát let jejich věku. Navíc další jednoduchý test na skryté krvácení do stolice si každý může udělat sám doma, nebolí to, jen se to může trochu ekelnovat. Bohužel tyto možnosti identifikace nádorů tlustého střeva Čechy moc neberou, ani přemlouvání nepomáhá, Češi se testovat prostě moc nechtějí. Vysvětlení je různé. Dá se říci, že v naší společnosti pořád taková ta starostlivost o sebe sama ještě není v povědomí všech. Ovšem to nás nezbavuje faktu, že každý je zodpovědný za své zdraví. Když se setkáte s lidmi ze zahraničí, například Spojené státy americké, ale i evropské Holandsko, tak v těchto zemích je tento testovací režim přirozeně zaběhnutý a je to pro tyto obyvatele běžná součást jejich života. Čechům se to snaží připomínat řada neziskových organizací. Republiku křižuje třeba nafukovací maketa tlustého střeva. Vypadá jako tunel o délce 9 metrů a výšce 3 metry a má zobrazovat zdravou tkáň tlustého střeva, střevní polypy i ony nádory. Velikost makety dovoluje návštěvníkům se ve střevě volně pohybovat a názorně si ve zvětšeném měřítku tyto projevy prohlédnout. Reakce návštěvníků jsou různé. Někdo to vnímá jako zajímavé ponaučení a začne se pak více zajímat o tuto problematiku a chce získat více informací, které se týkají prevence a léčby rakoviny tlustého střeva. A naopak zase někteří lidé reagují tak, že přijdou k maketě, zhrozí se a řeknou „fuj“, tam já nechci! Prevenci v rakovině tlustého střeva provádí sdružení ILCO. Řada jeho členů je totiž onkologickými pacienty, kteří si, jako většina Čechů, mysleli, že se jim rakovina prostě vyhne.
Rakovina tlustého střeva a její příznaky.
Lidé často ignorují varovné příznaky vlastního těla při ca tlustého střeva: krev ve stolici, dlouhodobější průjem nebo zácpa, zvýšená plynatost, bolesti břicha a dlouhodobé nevysvětlené bolesti zad. Lékaři připomínají další zákeřnou vlastnost rakoviny tlustého střeva: nemusí bolet ani se jinak projevovat. Proto je důležité provádět vyšetření i u pacientů, kteří nemají žádné problémy a je jim více než 50 let.
Rakovina tlustého střeva foto
- Fotografie, na kterých je vidět jak vypadá polyp v tlustém střevu, jsou vidět polip ve střevě foto.
- Tady jsou fotografie, na kterých je vidět rakovina konečníku.
Kolonoskopické vyšetření
Když domácí test na skryté krvácení do stolice objeví problém, následuje kolonoskopické (střevní) vyšetření. A právě z tohoto vyšetření mají lidé největší strach. Jde o vyšetření konečníku, o vyšetření stolice, čili je to vyšetření, které se mnoha lidem může zdát nepříjemné, nicméně toto vyšetření může být uděláno takovým způsobem, aby to pacienty nebolelo. Přímo při zákroku lékař problém nejen objeví, třeba v podobě polypu, ale může jej ihned řešit. Střevní polypy mohou být odstraněny již při endoskopickém vyšetření. Slouží k tomu speciální akcesoria neboli zařízení, kleštičky, kličky atd. Někdy se může stát, že polyp je moc velký, ale i takové polypy jsou dnes lékaři schopni pomocí nových moderních metod endoskopicky odstranit. To znamená, že pacient nemusí podstoupit vůbec žádnou operaci, při které by se do něj řezalo, nebo po které by zůstaly na kůži patrné jizvy.
Nové trendy ve vyšetření střev – fotící kapsle.
Lékaři právě v těchto dnech zkouší novou revoluční metodu, jak tlusté střevo bezbolestně prohlédnout. Místo klasické endoskopie používají malou kapsli, kterou pacient spolkne a ona putuje jeho trávicím systémem. Kapsle o velikosti 3 x 1 centimetr je z průhledné nestravitelné fólie a při své cestě trávicím traktem skrze svůj obal fotí čtyři snímky za minutu. Potom kapsle samovolně vyjde z těla ven v průběhu přirozené defekace. Snaha vědců je taková, aby tato kolonická kapsle v budoucnu, až se zjistí, zda funguje tak dobře, jak se očekává, mohla být jedním z těchto preventivních vyšetření. Zatím jde o studii, které se účastní 230 lidí. Ti musí dobrovolně absolvovat oba zákroky, aby kapsle své dovednosti jednoznačně prokázala. Kapsle jednu nevýhodu přeci jen má a to že neumí brát vzorky střeva, to je její největší handicap.
Autor ©Jakub Vinš